skip to Main Content

Witaj

Jeśli masz pytania lub zagadnienie do omówienia zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną lub mailową. Nasi doradcy wskażą odpowiednie rozwiązanie i profesjonalnie pomogą zrealizować zaplanowaną inwestycję.

Zapraszamy do kontaktu!

Email: biuro@H2Otech.pl
Tel: +48 607932762
Adress: 93-232 Łódź, Lodowa 120

Nasza lokalizacja

Kondycjonowanie Wody - Instalacja

Co to jest kondycjonowanie wody?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że bez czystej, zdatnej do picia wody życie byłoby niemożliwe. Jednak warto pamiętać również o tym, iż jest ona kluczowa dla realizacji wielu procesów przemysłowych, a w dodatku służy do transportowania ciepła w systemach grzewczych. Dostarczenie jej do wszystkich tych miejsc wymaga wykorzystywania instalacji, które muszą być odporne na niekorzystne dla nich środowisko wodne. Z tego powodu przesyłaną nimi ciecz powinno się podawać procesowi kondycjonowania. W artykule opisują go specjaliści firmy H2Otech – sprawdź, na czym polega!

Dlaczego woda degraduje instalacje do jej przesyłu?

Wykonane zazwyczaj z miedzi instalacje wodne są przede wszystkim narażone na korodowanie od wewnątrz, dlatego powinny się w nich znajdować ciecze po przejściu procesu kondycjonowania. Uzdatniona woda zwykle jest miękka, co zwiększa jej właściwości korozyjne z racji obecności w składzie dwutlenku węgla. W efekcie zachodzenia różnych procesów chemicznych związek ten zamienia się w nietrwałą formę kwasu węglowego. To m.in. z jego powodu w systemach wodociągowych pojawia się rdza, która stanowi poważne zagrożenie, gdyż:

  • prowadzi do degradacji rur, co zwiększa ryzyko awarii,
  • powoduje wypłukiwanie miedzi będącej pierwiastkiem trującym – jej obecność jest niezwykle niebezpieczna m.in. w sieciach zasilających zakłady działające w przemyśle spożywczym,
  • pojawia się charakterystyczny, nieprzyjemny smak oraz zapach cieczy.

Oczywiście wspomniany dwutlenek węgla jest tylko jednym z wielu związków chemicznych i pierwiastków, które prowadzą do korodowania miedzi. Kondycjonowanie wody jest więc procesem, który ma na celu wiązać je lub neutralizować, aby zapobiegać powstawaniu środowiska sprzyjającego korozji. Stosuje się go także w celu ograniczania zjawiska osadzania się w instalacjach kamienia kotłowego – zmniejsza drożność systemów, a w skrajnym przypadku może całkowicie je zatamować.

Czego używa się do kondycjonowania wody?

W celu zmniejszenia właściwości korozyjnych wody uzdatnionej lub nieuzdatnionej, w procesie jej kondycjonowania stosuje się różne środki chemiczne. Absolutną podstawą są zawsze tzw. inhibitory korozji. Dobiera się je pod kątem składu cieczy, którą z tego powodu wcześniej należy poddać dokładnej analizie. Produkty takie zawierają w sobie różne dodatki odpowiedzialne za wiązanie pierwiastków metali oraz neutralizowanie gazów, w tym wspomnianego dwutlenku węgla. Zależnie od potrzeb używa się także środków zmniejszających lub zwiększających wartość współczynnika pH cieczy.

Oprócz tego, kondycjonując wodę, można stosować:

  • dodatki ograniczające powstawanie osadów,
  • biocydy – służą do zwalczania szkodliwych mikroorganizmów,
  • specyfiki wypłukujące z systemów rur różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Kondycjonowanie wody a zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego

Bardzo ważną rolę w zakresie ograniczania zjawiska tworzenia się kamienia kotłowego odgrywają systemy uzdatniania wody (https://h2otech.pl/produkty/), a konkretniej, odpowiedzialne za jej zmiękczanie. Zakamienianie się instalacji jest w głównej mierze spowodowane wysoką twardością przepływającej przez nie cieczy. Oznacza to, że zawiera w swoim składzie duże ilości węglowodorów wapnia oraz magnezu, które stopniowo odkładają się na ściankach rur. W takim przypadku przepuszcza się ją przez specjalne stacje zmiękczające.

Po zakończeniu procesu może pojawić się tzw. twardość resztkowa wody, która prowadzi do wytrącania się różnych osadów. Aby ograniczyć to zjawisko, wykonywane jest kondycjonowanie poprzez zastosowanie chemicznych dodatków przeciwosadowych.

Najlepsze systemy uzdatniania wody znajdziesz w ofercie H2Otech!

Prawidłowe przeprowadzenia procesu kondycjonowania jest ważne z punktu widzenia żywotności i sprawności instalacji wodociągowej. Jednak pamiętaj, że w wielu przypadkach równie istotna jest odpowiednia czystość wody, zarówno pod kątem osadów, jak i zanieczyszczeń chemicznych czy biologicznych. Jeśli potrzebujesz niezawodnych i przede wszystkim bardzo skutecznych systemów uzdatniania wody, postaw na produkty firmy H2Otech. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży i dostarczamy najlepsze urządzenia filtracyjne do instalacji wodnych – poznaj naszą ofertę!

Back To Top